Hastanelerimiz

Bilgi:

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yapılan Sağlıkta Kalite Değerlendirmesinde Son 6 Yıldır Mersin'de En Yüksek Puanı Almanın Grurunu Yaşıyoruz.

Detay

Özel Yenişehir Hastanesi

Akciğer Sarkoidozu

Nefes darlığının bir başka sebebi: Akciğer Sarkoidozu.

Solunum sistemi hastalıklarından en sık nefes darlığı yapan hastalıklar astım koah olmasına rağmen, bunlara kıyasla daha az görülen sarkoidoz özellikle kadınları etkileyen bir hastalıktır.

Sarkoidoz  hastalığı nedir?

En sık akciğerler olmakla beraber, tüm organları etkileyebilen sebebi tam bilinmeyen multisistem hastalıktır.

Nasıl gelişir ?

Nedeni tam olarak bilinemese de antijen tetiklemesi sonrası hücresel bağışıklık yanıt sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Akciğer Sarkoidozunun tanısı nasıl konulur?

Hastanın şikayetleri değerlendirilerek radyolojik,laboratuvar ve girişimsel işlem esnek bronkoskopi (fob) veya bronş içi ultrason (ebus) sonucu alınan biyopsi örneği ile tanı konur.

Tedavi ve takip:

Scadding evreleme kriterlerine göre (toplam 5 evre : 0,1,2,3,4) hastalığın hangi evrede olmasına ve hastanın şikayetlerine göre kişi bazında  ilaçsız izlem veya tedavi başlanabiliyor. Günümüzde en sık  kullanılan ilaçlar : kortikosteroidler,antimetabolitler ve immunosupresan grubu (anti tnf ) ilaçlardır

Prognoz: Genel olarak tedaviye yanıt vermesi ve  ilaçsız dahi spontan olarak duzelme olması görulse de, hastalik ilerleyebilir ve evre 4 olduğunda geri dönüşümsüz bir hal alabilir. Evre 4 akciğer sarkoidozu olanlara akciğer nakli yapılması önerilir.

Sosyal Medya :

Online Hızlı İşlemler

Online işlemler bölümünden kolay ve hızlı şekilde randevu alabilir,
tahlil sonuçlarınıza erişebilirsiniz.

Erdemli Yenişehir Hastanesi Bizi Arayın Online Laboratuvar Online Randevu