Hastanelerimiz

Bilgi:

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yapılan Sağlıkta Kalite Değerlendirmesinde Son 6 Yıldır Mersin'de En Yüksek Puanı Almanın Grurunu Yaşıyoruz.

Detay

Özel Yenişehir Hastanesi

Sosyal Sorumluluk

 

 

DOĞUMA VE EBEVEYNLİĞE HAZIRLIK EĞİTİMİ RAPORU

 

Doğuma ve Ebeveynliğe Hazırlık Eğitimi Mersin Özel Yenişehir Hastanesine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve ilk gebeliği olan gönüllülere verilecektir. İlk olarak eğitimin gün, saat ve katılım bilgilerini içeren duyuru ilanı hazırlanıp, ilan el broşürü olarak 6 kadın doğum ve hastalıkları polikliniğine dağıtılmıştır. Kadın doğum uzmanları tarafından polikliniğe başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan gebe ve eşlerine bilgilendirme yapılmıştır. Hedef kitle sayısı 6 ay içerisinde 150 anne ve baba adayıdır. Oturumlar grup eğitiminin verimli olabilmesi için maksimum altışar çiftten oluşmaktadır. Eğitim gün ve saatleri baba adaylarının çalışma saatlerine göre değişkenlik gösterip, haftada iki gün 19.00-22.00 arasında değişmektedir. Grupların oluşturulmasının ardından dört oturum ve toplam 12 saatten oluşan eğitim programı Özel Yenişehir Hastanesi eğitim salonunda yüz yüze uygulanmaktadır.

Eğitim içeriği Sağlık Bakanlığı Gebe Bilgilendirme Sınıfı Genelgesi’nde yer alan ‘Doğuma Hazırlık Eğitimi’ ve ‘Babalar İçin Doğuma Hazırlık Eğitimi’ programı doğrultusunda oluşturulmuştur (Sağlık Bakanlığı, 2014).

 

Eğitimin amacı anne ve baba adaylarını pozitif doğuma hazırlamak, ebeveynliğe geçişi anlatmak, doğum, emzirme, yenidoğan hakkında bilgilendirmek ve bu sürece babaları dahil edebilmektir. Eğitimde doğum, emzirme ve bebek bakımı uygulamaları uygulama olarak anlatılmıştır. Eğitim 2 gruba verilmiş olup, babaların aktif katılımının sağlandığı, daha pozitif doğum deneyimlerinin gözlemlendiği, emzirmenin ilk 1 saat içerisinde başlatıldığı, babaların bebek bakımına aktif katıldığı ve bilgi eksikliklerinin giderildiği görülmüştür.

 

Daha fazla ebeveynlere ulaşılması hedeflenmekte ve babaların bu sürece dahil olmasının doğuma ve ebeveynliğe pozitif etkisi olduğu görülmektedir. Eğitimler aktif olarak devam etmektedir. Her gebeye ve baba adayına ulaşılması, bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medya :

Online Hızlı İşlemler

Online işlemler bölümünden kolay ve hızlı şekilde randevu alabilir,
tahlil sonuçlarınıza erişebilirsiniz.

Erdemli Yenişehir Hastanesi Bizi Arayın Online Laboratuvar Online Randevu